Zioła Podlasia – czy zioła naprawdę działają i czy są bezpieczne?

bez_czarnyW czasach starożytnych nasi przodkowie uczyli się ziół leczniczych metodą prób i błędów. Wszystko, co mogło uczynić ich życie nieco bardziej przewidywalnym otoczone było aurą magii, gdyż byli świadomi, że zioła działają, ale nie wiedzieli, dlaczego i jak. Dziś mamy przywilej znajomości metod naukowych, a współczesna nauka uczy nas, jak i dlaczego zioła działają. Wiemy, że zawierają one substancje chemiczne, witaminy, składniki mineralne i i enzymy, które wpływają na organizm ludzki. Nie działają tak, jak farmaceutyki, gdzie jeden rodzaj substancji chemicznej został starannie odizolowany, dokładnie zmierzony i powoduje określoną reakcję. Zioła różnią się od leków, bowiem posiadają zróżnicowany wpływ i różnią się w nich, za każdym zastosowaniem, proporcje składników.

Niektórzy myślą, że zioła są zupełnie bezpieczne, ponieważ są naturalne. Inni uważają, że tylko współczesna medycyna jest najbezpieczniejsza, bo ona precyzyjnie dawkuje wyizolowane substancje chemiczne. Jest trochę prawdy w obu przypadkach. Trzeba spojrzeć na statystyki przedawkowania leków i ziół. Czy przedawkowanie leków jest zamierzone, czy przypadkowe, kwestia bezpieczeństwa związana jest z ich koncentrację i smak nie jest czynnikiem odstraszającym, podczas gdy zioła – z drugiej strony – zawierają zwykle mniej skoncentrowane aktywne substancje chemiczne, oraz mają wbudowany mechanizm odstraszający w przypadku przedawkowania, większość – bowiem – ziół jest gorzka. Ponadto ich działanie zajmuje nieco więcej czasu w organizmie i reakcja na zioła jest łagodniejsza. Naprawdę odpowiedzialną za bezpieczeństwo jest osoba, która ziołami leczy, tak samo zresztą, w przypadku lekarstw, odpowiedzialny za ryzyko jest zawsze lekarz.

Oto kilka ogólnych wskazówek bezpieczeństwa:

· Nie należy przyjmować za pewnik, że to zioło jest właśnie tym, o które nam chodzi. Jeżeli nie jesteśmy w 100% pewni, co do tożsamości dzikich roślin, nie należy ich stosować.
· Stosować tylko zalecane ilości w zalecanych okresach.
· Jeśli mamy powyżej 65 lat, lub jeśli jesteśmy wrażliwi na leki w ogóle, zacznijmy od najniższych dawek.
· Zwracajmy uwagę na to, co nam mówi nasze ciało.
· Bądźmy ostrożni, jeśli nasz stan jest ciężki, lub jeśli choroba jest przewlekła.
· Zachowujmy szczególną ostrożność korzystając z olejków ziołowych, są zwykle bardzo skoncentrowane.
· Z kilkoma wyjątkami, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować ziół leczniczych.
· Z kilkoma wyjątkami, dzieciom poniżej 2 roku życia nie należy dawać ziół leczniczych.

Na wszelki wypadek, zawsze dobrym pomysłem jest rozmowa z lekarzem na temat stosowanych ziół.

  • RSS
  • Facebook